Hemoglobin 7 Düşüklüğü Belirtileri
22 Haziran 2024

Hemoglobin 7 Düşüklüğü Belirtileri

Hemoglobin 7

Hemoglobin, solunum organları ile dokulara oksijen, dokular ile solunum organlarına karbondioksit ve proton taşıyan proteinlerdir. Alyuvarların içinde bulunmaktadır. Alyuvarlar, kanda en çok bulunan hücre türüdür. Hemoglobin seviyesinin 7 gibi düşük bir değerde olması, tedavi gerektirecek ciddi hastalıkların işareti olabilir. Çünkü hemoglobinin görevi olan oksijen taşıma işi gerekli oranda yapılamazsa, hayati öneme sahip organlar oksijensiz kalarak ciddi hastalıklara yol açabilir. Hemoglobin 7 düşüklüğünün tıbbi tanımı ise anemidir. Eğer ciltte solukluk ve hızlı kalp atışları gibi şikayetleriniz varsa, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Hemoglobin 7 Düşüklüğü Nedir?

Alyuvarlar yani kırmızı kan hücreleri, hemoglobin adını verdiğimiz proteinleri taşırlar. Bu proteinler, akciğerlerden vücudun farklı bölgelerine oksijen taşır. Normal hemoglobin seviyeleri erkeklerde ve kadınlarda farklılık gösterir. Erkeklerde bu seviye 13.8 - 17.2 gm/dl iken, kadınlarda 12.1 - 15.1 gm/dl aralığındadır. Bu seviyeler çocuklarda yaşa ve cinsiyete göre de değişiklik gösterebilir. Hemoglobin 7 seviyesini belirleyebilmek için kan testi yapılması yeterlidir. Erkeklerde 13.8 gm/dl, kadınlarda 12.1 gm/dl seviyesinin altına düşen hemoglobin seviyesi, hemoglobin 7 düşüklüğüne işaret etmektedir. Bazen kan testleri, hemoglobin seviyesinde bu değerlerin az miktar altında sonuçlar verebilmektedir. Ancak bu durum normal olabilir; aradaki fark 1 ya da 2 ise korkulacak bir şey yoktur. Ancak hemoglobin seviyesi 7 gibi bir rakama düştüğünde ciddi hastalıklara yol açabilir. Hemoglobin 7 seviyesinin düşüklüğüne anemi denmektedir.

Hemoglobin 7 Düşüklüğü Neden Olur?

Hemoglobin 7 düşüklüğünün çok yüksek olması durumunda, alyuvarların azalmasına yol açan bir hastalık olma ihtimali yüksektir. Eğer vücudunuz gerekli kırmızı kan hücresini üretemiyorsa, üretilen hücreler üretim süresinden daha hızlı tüketiliyorsa ya da kişi yoğun kan kaybı yaşamışsa, bu durum ortaya çıkar. Bazı durumlarda ya da hastalıklarda vücut normalden daha az alyuvar hücresi üretir. Buna sebep olan hastalıklar sırasıyla şunlardır:
 • Demir eksikliği
 • B12 eksikliği
 • Lösemi
 • Siroz
 • Kanser
 • Böbrek hastalıkları
 • Kurşun zehirlenmesi
 • Kemoterapi ilaçları kullanımı
 • Folik asit eksikliği
Vücut, alyuvar hücrelerini ürettiğinden daha hızlı tüketiyorsa hemoglobin düşüklüğü gösterebilir. Bu hastalıklara örnek olarak şunlar gösterilebilir:
 • Orak hücre anemisi
 • Damar iltihabı
 • Talasemi
 • Dalak büyümesi
Kronik kan kaybı da hemoglobin düşüklüğüne yol açabilmektedir. Bu kan kaybına neden olacak durumlar ise şunlardır:
 • İç kanama ya da kan boşalması
 • Sıklıkla kan bağışı yapma
 • Ağır âdet kanaması
 • Travma veya ameliyat
 • Sık burun kanaması

Hemoglobin 7 Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Hemoglobin seviyesinde az bir düşüş gösteren kişilerde şikayet olmayabilir. Bazı hastalarda ise baş dönmesi gibi basit şikayetler olabilir. Orta dereceli anemi problemi yaşayan hastalarda ise sürekli yorgunluk, sık sık baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği ve bitkinlik belirtileri görülebilir. Çok düşük anemisi olan kişilerde ise hayati organlara oksijen gitmediği için nefes darlığı ve nabız artışı gibi belirtiler ortaya çıkar. Bunun yanında çarpıntı ve göğüs ağrısı şikayeti de olabilir. Bunlar fiziksel belirtileri oluştururken, gözle görülebilecek belirtiler de vardır. Bu belirtiler arasında diş eti ve tırnaklarda solgunluk, deride solgunluk, çok ileri düzeyde anemide ise ayak ve bacaklarda şişkinlik, aşırı terleme, kusma, morluklar ve kanlı dışkı da görülebilir.

Hemoglobin 7 Düşüklüğü Tedavi Süreci

İlaçlar ve Takviyeler

Genellikle demir ve vitamin destekli ilaçlar ve iğneler ile hemoglobin 7 seviyesini artırmaya çalışırlar. Demir eksikliği anemisi olan hastalara demir takviyesi önerilirken, B12 eksikliği olan hastalara ise B12 vitamini takviyeleri verilir. Ayrıca, folik asit eksikliği olan hastalar için folik asit takviyeleri de tedavi sürecinin bir parçasıdır.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Hemoglobin seviyesini artırmak için sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı da önemlidir. Demir açısından zengin gıdalar tüketmek, bol su içmek ve düzenli egzersiz yapmak, hemoglobin seviyesini artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, alkol ve sigara kullanımından kaçınmak da önemlidir.

Kan Nakli

Çok düşük hemoglobin seviyelerine sahip hastalar için kan nakli gerekebilir. Bu, vücudun ihtiyaç duyduğu kırmızı kan hücrelerini hızla sağlayarak hemoglobin seviyesini artırmak için etkili bir yöntemdir. Kan nakli, genellikle ciddi anemi vakalarında veya yoğun kan kaybı yaşayan hastalarda uygulanır.

Sonuç

Hemoglobin 7 düşüklüğü, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek bir durumdur ve mutlaka bir sağlık profesyoneli tarafından değerlendirilmelidir. Erken teşhis ve uygun tedavi ile hemoglobin seviyesini artırmak mümkündür. Bu nedenle, belirtiler ortaya çıktığında vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hemoglobin Yüksekliği Nedenleri?

Hemoglobin Yüksekliği Nedenleri?

Hemoglobin Elektroforezi Normal Değerleri

Hemoglobin Elektroforezi Normal Değerleri

Hemoglobin Yapısı Nasıldır?

Hemoglobin Yapısı Nasıldır?

Bebeklerde Hemoglobin Değeri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Bebeklerde Hemoglobin Değeri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Düşük Hemoglobin Belirtileri ve Tedavisi

Düşük Hemoglobin Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hemoglobin Kaç Olmalı?

Hemoglobin Kaç Olmalı?

Güncel

Hemoglobin Hba1c Nedir?

Hemoglobin Hba1c Nedir?

Güncel

Hemoglobin Hb Testi Nerelerde Kullanılır?

Hemoglobin Hb Testi Nerelerde Kullanılır?